10. dubna 2012

Pánské trenýrky podruhé - nový střih

 První trenýrky měly úspěch, ale přeci jen, tyhle jsou lepší. Především mají poklopec (byť je falešný, nerozepínací) a hlavně nemají šev na zadku, který může být nepohodlný. Střih a postup dávám opět k dispozici.
I tentokrát jsem volila materiály, které mám doma a hlavně jsou příjemné. Největší úspěch měly žirafy z biobavlny.


Co potřebujete:
min. 0,5m úpletu, gumu do pasu 90-95 cm

a pak střih (heslo susu)

poznámka ke střihu: látka se dost vytáhla při nošení, takže doporučuju přeměřit s nějakým ověřeným kusem. Eventuelně zúžit kolem nohou, pak jsou nohavičky hodně volné. 

Postup:
1. vystřihněte zadní díl v kuse (na střihu jen půlka) a 2x přední část. Už nepřidávejte na švy. Vel odpovídá cca 62/64
 2. sešijte oba přední díly vč. poklopce.
 3. Rozevřete přední díl a poklopec upravte - pozor, kluci mají poklopec na stranu jak je na fotce, holky naopak. Poklopec má pouze ozdobnou funkci, nejde rozepnout.
 4. Prošijte dvě řady na zvýraznění.
 5. Nastavte si Overlock na tzv. horní steh. Tím jsem šila krátký spoj mezi předním a zadním dílem. Má tu zásadní výhodu, že je plochý a tudíž nebude tlačit. Na mém stroji Jamome 990D je to 3 nitě 0-4-4
Steh vypadá takto:
vlevo sešitý napůl, nitě jsou velmi volné. Po rozložení látky je napne - na jedné straně bude vypadat jako coverlock, na druhé straně budou jen čárky. 
 Pokud jste to nepochopily, podívejte se na video . Je pro OL Brother.


6. sešijte steh mezi předním a zadním dílem. Rozplacaťte ho. Šev zatím vydržel testování v praxi bez úhony.


 
7. Sešijte boky

8. Všijte gumu do pasu. (napřed si sešijte gumu do kruhu, pak ji našpendlete na jednotlivé čtvrtiny do trenýrek a pak terpve šijte na OL)

9. Navlékněte dvojjehlu. U tohoto stroje mám bohužel jen jednu tyčku na nitě, ale mám takový šikovný stojánek. Ale už se  tento typ neprodává.  Podobnou službu vám udělá i velký hrnek s přilepenou tyčkou a hřebíčkem.

10.  Dvojjehlou začistě okraje i přišijte zahnutou gumu.
 11. Ještě nášivky, aby si pánové nepopletli předek a zadek.
A hotovo


3 komentáře:

 1. Dobrý večer, děkuji za inspiraci! Na šití trenýrek se chystám.

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý den,
  podle Vašeho střihu jsem si dneska ušila malé trenýrky pro svou kloubkovou panenku. Byla to prakticky vzato první věc, kterou jsem kdy ušila a bez Vás bych to nezvládla!
  Moc Děkuji :)

  OdpovědětVymazat
 3. Děkuji za super tip na ten fígl s poklopcem, bez něho to nevypadá úplně hezky... Zatím jsem ušila první prototyp, menší velikost a s osvědčeným třídílným zadním dílem, ale obávám se, že budu muset ušít ještě mnoho dalších :o)

  OdpovědětVymazat