22. listopadu 2013

Zateplené kalhoty - fotonávod

Zateplené kalhoty - teď velmi aktuální téma. Žížalák mi vyrostl ze všech kalhot a teplé nemá žádné... Střihla jsem troje a zatím ušila jedny. No nějak jsem nevychytala střih, takže už je má jedna z mých kamarádek pro dcerku, Ž. by byly tak v květnu...


Takže potřebujeme:


střih na vaše oblíbené kalhoty, pokud možno širší
především staré džíny či jiný pevný materiál. Podle velikosti dítka volte velikost džín. Na dámské vel. 36 se toho moc nevejde... Taky mějte na paměti, že z džínů roztrhlých na koleně, toho moc neušijete. Ideální jsou bez vad a nebo prošoupané mezi nohama.
A pak flís, rozměr dle střihu
gumu do pasu
náplet (patent či něco podobného)

1. Z džínů vystřihneme základ kalhot dle střihu. Vyplatí se nechat prošitý bok kalhot. V tom případě, ale kalhoty budou bez kapes. Ale zase pak džíny vypadají profesionálněji. Stejně tak i druhý díl.
 2. Stejně tak vystřihneme i flísovou část. Uděláme ji však po stranách nohavic o cca 1 cm užší. Stejně tak i konec nohavic bude kratší. Pas necháme stejný. 
Pokud šijeme kalhoty s poklopcem, vnitřní flís šijeme bez něj
 3. Sešijeme oboje kalhoty. Tj. předek, zadek, nakonec nohavice. U džínů ještě zvrchu prošijeme předek a zadek na rovnostehu, má tendenci se trhat.  4. Nohavice - výsledek pak bude vypadat takhle. Ale podle dalších fotek to jde dobře.

   

 5. Vložíme nohavice do sebe.
 6. Sáhneme dovnitř kalhot od pasu mezi obě vrstvy, které jsou švy k sobě.
 7. Otočíme celou nohavici naruby. Hlídáme, aby švy seděly (tj. vnitřní na vnitřní)
 
8. sešpendlíme, abychom opět měly šev ven. Pokud jste se do toho zamotaly, všechny švy jsou zvenku.


 9. sešijeme, vznikne nám dutý had

 10. otočíme na líc (protáhneme dovnitř flís) a stejně ušijeme i druhou nohavici
pohled na otočenou vnitřní nohavici
 11. A teď pas. Napřed si připravíme náplet a gumu. Gumu sešijeme a stejně tak i náplet. Ohneme a je to připravené pro našití.
12. Pas vypadá takhle  - máme dvě vrstvy látky a potřebujeme našít pas tak, aby nebyl vidět šev. Pokud byste to tady nepochopili, podívejte se na další fotonávod, princip je stejný. 

 13. ohnutý náplet přišpendlíme švem na zadní šev džín. Ale pouze na vrstvu džínoviny 

 14. Přišijeme náplet, ale jen kousek. Tudy pak budeme otáčet celé džíny.

 15. otočíme naruby

 16. Přiložíme zadek na zadek, upravíme kudy povede náplet a kudy budeme šít. Přišpendlíme minimálně v půlce nápletu na předním švu.  17. Sešijeme. Necháme díru na otočení -  mezeru mezi flísem a již přišitým patentem na zádech. Patent je uprostřed. 

 18. Takhle vypadá přišitý pas

 19. Kalhoty otočte dírou na zádech

 20. V případě, že se vám flís moc vytahá, tak ho ve švu na zadku klidně zužte, aby vám odpovídala délka flísu a džínů.
 21. Našijte na flís cedulky
 22. Celý odstávající flís ohněte dovnitř a sešijte. Zkoušela jsem špendlit, ale nešlo mi to, lepší to bylo šít rovnou a před patkou ohýbat dovnitř.
 23. No a ozdobíme nějakou tou nažehlovačkou a je hotovo8 komentářů:

 1. Dobrý nápad s tím otočením pasu, já ho vždycky jen klasicky našívala, toto vypadá hezky :-)

  OdpovědětVymazat
 2. ten navod me stal 3 parani, hodinu mysleni (materska demence) a jednu milku, ale kalhoty mam. Uff. tytyty

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. a co tam mám změnit, aby to bylo jasnější????

   Vymazat
  2. on neni spatny, ale ja nikdy nic oboustranneho nesila, takze jsem s tim zapasila v te fazi kdy se to prisiva k sobe a nasiva naplet, ale mam to, priste budu uz chytrejsi. tytyty

   Vymazat
 3. Jela jsem krok za krokem podle rukaviček a mááám to! sice jsem chvíli dumala, co všechno a jak mám tou dírou prostrčit, ale nakonec to klaplo a prtě má parádní nový zateplený gatě. Každopádně - dík moc za parádní návod a ten čas, co jste s tím určitě strávila!

  OdpovědětVymazat
 4. Tak jsem šla krok za krokem a nějak mi to nevyšlo, nakonec jsem párala a ušila to strochu jinak a taky to dopadlo "o)) Market

  OdpovědětVymazat
 5. Moc děkuju za návod. Zrovna šiju už druhé zateplené kalhoty. Odkaz na zateplené rukavičky mi výrazně pomohl.:-) Anita

  OdpovědětVymazat
 6. Dobrý den. Děkuji za hezký návod. Sice jsem se teda u toho pořádně zapotila, ale vyšly krásně. Dokonce i s náplety dole. Mám radost. Velmi pomohl návod na rukavičky! Máte hezké stránky. Alena

  OdpovědětVymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.