o látkových plenách

Proč vlastně látkové pleny:

 • žádné vyvařování ani žehlení!
 • jsou jednoduché na manipulaci, žádné motání kolem dokola ani ohromné prdelky, se kterýma se prcek do ničeho nevejde.
 • prostě jsou krásné a voňavé. Tolik vzorů, barev… navíc jsou z antibakteriálního bambusu, žádná chemie
 • jedna velikost je od cca 4 do 15 kil, pokud máte víc dětí v plenkách, používáte stejné, jen je zmenšíte
 • vyplatí se finančně – vydrží několik let a dětí, dají se pak prodat (více zde nebo na spoustě dalších webů věnovaných látkovým plenkám)
 • pomáhají maličkým při vývinu kloubů
 • dítě není tak často zapruzené
 • jsou ekologické, papírovky produkují ohromné množství nerozložitelného odpadu
 • není vám líto přebalit třeba každou půl hodinu, když usoudíte, že je to potřeba
 • nikdy vám nedojdou pleny, když máte 3 dny do výplaty a už žádnou papírovou nemáte

abychom si to ujasnili, nejsem zarytý ekolog, ale kdybych si měla vybrat jestli mít prdelku v papíru a igelitu nebo příjemné látce, volím látku. Navíc bambus saje 3× víc než bavlna. Moderní materiály už umí dýchat a neprotečou, nasát a nebýt na omak mokré.

nevýhody látkových plen:

 • Látkovky se musí prát. 
 • S tím souvisí také nutnost plíny sušit. K tomu potřebujete buď místo nebo sušičku 
 • Zcela pochopitelně se rovněž nelze úplně vyhnout zápachu při skladování použitých plenek. Lze ho omezit kýblem s těsnícím víkem (např.  těsní dobře od Primalexu)
 • Počáteční investice je poněkud větší. Pokud propadnete závislosti, tak ty další investice také nejsou zanedbatelné.
 • Většinou je třeba dítě v látce přebalovat častěji. I tento bod může být pro někoho spíše výhodou. Moč a stolice se celkem rychle rozkládá a dráždí. Čím rychleji přebalíte, tím lépe.
 • Velmi často se setkáte s nepochopením okolí. Jste zařazeny do sorty divných, když máte v dnešní době potřebu používat látkovky.
 • Látkovky jsou objemnější. A to jak na zadečku, tak doma v šuplíku, nebo v zavazadle.
 •  Použité plínky nemůžete vyhodit, ale musíte si je odnést domů na vyprání. Tedy vyhodit je můžete, ale to by byl krutě drahý koníček.
 •  Přebalování v terénu je trochu náročnější. 

kdo poradí jaké plenky:

nejlepší je, když vám to někdo ukáže u sebe doma nebo si zajděte na prezentaci do obchodu. V Praze např. Brána k dětemo plenkách si můžete podrobněji počíst zde, na webu Brány k dětem jsou u každé plenky reakce a recenze a nebo na speciálním webu 
Webů věnovaných plenkám je spousta. Stačí jen zadat do vyhledavače a objeví se spousta obchůdků, článků... 
Plenky si můžete i  vypůjčit na vyzkoušení.

obecně ale platí:
do začátku kupte jen pár kousků různých značek, ne všechno každému sedí a vyhovuje a taky nemá smysl do toho vrazit ze začátku moc peněz. Já mám přes den látkové, na spaní 1 papírovou plenku denně.

jaké jsou typy plenek:

a pro případ, že byste se v tom trošku ztratili, tady je slovníček

klasické čtverce

Snapi sponka, tvar do T
 a jsou tam malé zoubky,
které drží plenku 

bez zapínání na patentky
  (ale pozor, nedrží na všech,

 nejlépe drží na froté)
no taky se dá, ale je to trochu za zenitem a přiznejme si, už jsme na to líní. Cenově to ale vychází nejlíp. Dají se různě skládat a přichytí se na tzv. snapi sponku nebo dětský zavírací špendlík.  Dají se koupit i bambusové, které dobře sají.
Typy skládání čtverců a vícevrstvých plen
Musí se přes ně dát svrchní kalhotky jinak protečou.

vícevrstvé

čtverec zesílený veprostřed na několik vrstev.  Je to jednoduší než klasický čtverec.
Musí se přes ně dát svrchní kalhotky jinak protečou.

Zavazovací plena

někdo jí má v oblibě, ale mně to nic neříká. Je vhodná zejména pro nejmenší děti než dorostou do normálních velikostí plen, tedy pokud nechcete používat novorozenecké kalhotkové plenky.
zavazovací plenky
Musí se přes ně dát svrchní kalhotky jinak protečou.

Kalhotkové plenky

zapínají se jako jednorázovky na patentky nebo suchý zip nebo speciální snapi sponku. dovnitř se dají savé vložky. mají krásné vzory, barvy třeba zdemusí se přes ně dát svrchní kalhotky jinak protečou (stejně jako u čtvercovek, zavazovaček...).

dobré značky: Kisy , bamboolik,  Anavy (ale pozor, 11 kilech jsou malé!!!!!!) jinak je jich spousta a každému vyhovuje něco jiného. Já už mám doma  jen své vlastní plínky


Můj článek o materiálech na kalhotkovky

Plenky vše v jednom a kapsovky

přes tyhle plenky už nemusíte nic dávat, neprotečou. Mají jako vrchní vrstvu materiál PUL . Také existují ve variantě minky, což je vlastně takový příjemný kožíšek.


Plínky vše v jednom (AIO = All in one) mají sešité všechny savé vrstvy a už je jen nasadíte, ale zase dlouho schnou. Nebo jsou vnitřky odepínací na patentky (SIO) a tím pádem to schne kratší dobu.
Já osobně mám nejradši kapsovky. Plenky mají nahoře nepromokavou látku, u bříška mají velmi propustné a na omak suché materiály jako mikroflís a nebo suedecloth. Na zádech nebo na bříšku je vevnitř vytvořena kapsa, do které nacpete něco savého a jenom nasadíte.

Zapínají se na patentky nebo suchý zip. Já mám radši patentky, to vám větší dítě nerozepne…
jsou v různých barvách, typech, vzorech. Třeba tady ty moje


Svrchní kalhotky


potřebujete na čtvercové plíny, vícevrstvé plíny nebo plenkové kalhotky
jsou buď z

PUL (asi nejhezčí, nejmenší, ale nejmíň dýchají) 
 dobře sedí haipa-daipa, Thirties, Imse vimsefleesu (taky dobrý, dýchají, ale při delším sezení provlhnou) 

vlny (prodyšné, ale náročné na péči)
Tréningové kalhotky

jsou pro děti, které se učí na nočník nebo praktikující bezplenkovou komunikační metodu.
Jsou buď natahovací, na patentky a nebo odklápěcí, které úžasně inovovala CaramilaVkládačky

jsou různě velké 0a z různých materiálů. Většinou jsou již součástí plenky, ale dají se dokoupit i zvlášť.

Nejlépe saje:
bambus (asi 3x víc než bavlna), konopí (asi 2-3 víc než bavlna), bavlna
materiály jsou různé v úpravě (flís -faluš), froté, aksamit (samet)
velikosti a tvar záleží na oblibě a vlastní zkušenosti. čím víc vrstev najednou, tím delší dobu to schne.

Mé oblíbené –
dlouhá vkládačka 11x50, 2 vrstvy aksamitu, jedna flísu (vše bambus), dá se v plence ohnout a vytvoří víc vrstev, kde je potřeba (třeba pro kluky vepředu na bříšku)krátká vkládačka 10x24/30, 4 vrstvy. Přidává se pro víc čůrající dítě, nebo se dají dvě a už se nedá ta dlouháperfold 34-35x30 2 vrstvy, obdélník, který se složí na třetiny na půlku podle potřeby. Má ti výhodu, že nejrychleji schne 
jaké velikosti:
jsou plenky od narození po nočník = jednovelikostní.
Zmenšují se pomocí patentků na bříšku a nebo ohybáním vrchní části
Jsou zhruba od 4 kil do cca 15, tj. stačí vám jedna pro pidimimi i 2 leté dítěvícevelikostní:
každý výrobce má své číslování a velikosti. Většinou S, M, L a odstupňované na kila. Chce to vyzkoušet. To znamená, že jednu plenu máte od 4 do 8 kil, další od 8 do 12 kil… ale většinou trochu líp sedí.


Pro úplně malá miminka se dělají novorozenecké plenky

kolik to stojí
ze začátku stačí pár kousků různých značek a typů. Každému sedí něco jiného a i potřeby dětí se v průběhu času trochu mění.
kalhotkové plenky se pohybuje kolem 250 – 450,–
vše v jednom od 300 ,– až 600,–
svrchní od 200, – až 600,–
vše záleží na značce, typu, vzoru. Ale pozor na úplně levné plenky např. z aukra nebo e-bay. Velmi často špatně sedí a hlavně protékají, nesajou a nebo je na ně použit nekvalitní materiál. Lepší jedna kvalitní bambusová plenka dobré značky, než se vztekat při každém přebalování.

taky se dá nakupovat po bazárcích Já také občas prodávám svoje použité plenky.

a co potřebuju

ze začátku bych vzala jedny nebo dvoje kalhotky
jednu nebo dvě vše v jednom
a jedny svrchní kalhotky
na tom si odzkoušíte, jestli vás to bude bavit.
doporučuju ještě koupit separační plenky
je to takový kapesník navrch, který spláchnete do záchodu a nebudete mít tak celou plenku ušpiněnou. Počůrané  se dají i prát a tento typ snese i hodně vyprání (minimálně 10). Já často používám i nastříhanou deku Irma z Ikei nebo jiný mikroflís


jak se to pere a skladuje
za den spotřebuju cca 8 ks plenek. Přebaluju cca co 2-3 hodiny nebo jak usoudím, že je potřeba. Ale záleží také na stáří dítěte a vycpání plenky. Toto mi stačí u ročního dítěte.  Plenka vydrží ale často mnohem déle, když je potřeba.
Plenky začnou sát na 100% až po asi 5 vypráních
Skladuju je v koši vedle přebalováku. Pokakané vezmu do koupelny, odstraním nečistoty, které zbyly po spláchnutí separačky, kartáčkem na ruce, namydlím nejlíp žlučovým mýdlem a hodím do kýble s víkem (ve kterém už není voda, ale plína je mokrá).
Peru tak obden. Pere se na 40 nebo 60 a přisám i další oblečení, když není pračka plná. Na fleky se může přidat sůl nebo prekarbonát sodný
Plíny moc nejsou cítit, respektive až tak od roku věku dítěte. Proto je umístěte do koše s pevným víkem, např. od Primalexu. Přikápněte klidně několik kapek vonných olejíčků.

Další výbavička a vychytávky:

ubrousky

látkové ubrousky z úpletu  bambusu nebo biobavlny jsou ideální na mytí zadečku místo jednorázových ubrousků. Velikost je ideální do krabičky od jednorázových. Přidávejte vodu a mycí olejíček nebo jiný olejíček a umyjete. Perete spolu s plenkama . Větší jsou na pusu, ruce...pytle na pleny
pytle a taštičky a na pleny, ubrousky a další nezbytnosti vám, také ulehčí život při cestování. Jsou v různých velikostech a s různým zapínáním (zip, patentky, šňůrka....). Já dávám přednost zipu, protože špinavá plenka pak není cítit. Mám ráda s ušima, které se dají připnout na kočárek.přebalovací podložky

jsou mnohostranně použitelné v terénu místo jednorázových. Zespodu je nepromokavý pul a nahoře příjemný bavlněný samet. Dají se také použít jen na sednutí venku venku nebo na přikrytí. Jedné jsem udělala připínací gumičku a mám jí v autě jako ochranu proti špinavým botám před autosedačkou. Stejnou službu a za daleko levnější peníz udělá i laminované froté.

a pokud jste dočetli až sem, určitě stojí i za přečtení můj článek Pravda o látkových plenách, kde shrnuju svoje zkušenosti po 4 letech látkování a velmi zajímavé jsou i komentáře zkušených látkařek pod článkem.