18. února 2013

úplety z Dadky a Poláška - testování

Posledních pár měsíců jsme s holkama objevili, že je možné si od firem šijících úpletová prostěradla a další sortiment, objednat zbytky látek. Důvod je jasný - cena. A velikosti odstřižků stačí na dětské oblečky. Ideální k doplnění vzorovaných úpletů, na podšívky a pod. 


Konkrétně jsme testovali látky z Dadka Vracov a aktuálně dneska dorazil testovací vzorek od Poláška Holešov.
Takže tady je malé srovnání s fotkama:
kriteria:
cena (látky a poštovné), kvalita látek (gramáž, elasticita), barevnost, velikost prostřihů a jejich použitelnost v praxi 
upozorňuju, že látky testuju pouze podle osobních pocitů (osahání látky a pod.) a zkušenosti u šití
látky jsou vyfocené na řezací podložce 57x87 pro porovnání rozměrů Polášek Holešov http://www.polasek-holesov.cz/obchod:


sortiment: prostřihy jersey, froté, mikroplyš
objednání na telefon, na webu nemají
jersey
Froté


Mikroplyš

barevnost - krásné syté barvy
cena 30,-/kg úžasné, třetina toho co Dadka, poštovné 100,- s dobírkou
rozměry froté větší
občas přijde větší kus i v jersey
nekroutí se tak moc
mikroplyš má vyšší vlas a je moc příjemný z vrchní strany, chce to ale podšívku
-
nižší gramáž
nižší elasticita 
dotykově méně příjemné než Dadka
po vyprání froté nedrží tvar, úplet lehce sežmolkoval
obecně víc malých kousků než Dadka
jersey často menší čtverce, vhodné na trička cca do vel. 86, ale některé zas o dost větší
Dadka Vracov http://www.dadka.cz/akce-vyprodej/ostatni.html/ :

sortiment: prostřihy jersey, froté, mikroplyš a bavlna. Mikrolyš a bavlnu jsem nezkoušela.
jersey
 froté
 standartní rozměr odstřižků, takových je cca 80%

+
vysoká gramáž 
elasticita 
příjemné na dotyk
malé prostřihy použitelné na trička do vel. 110, rozměry prostřihů  cca 45x45 a menší 
velké prostřihy froté jsou použitelné i na prostěradla do postýlky, jedno mi přišlo celé neušité, mělo jen dirku. Další jsem jen sešila ze dvou kousků.
-
barevnost - nedá se ovlivnit co přijde za barvy a většinou převládá béžová, tělová a další nevýrazné barvy. Hezkých ať sytých nebo pastelových barev je minimum a je to hodně o náhodě, asi v 5 kilech mí přišlo cca 6-10 ks hezkých barev jako tmavě modrá, fialová... převládá z výraznějších zuřivě zelená a oranžová
velké prostřihy jsou v podstatě nepoužitelné na větší oblečení, přijdou dlouhé nudle střižené na šířku, málokdy na výšku a pokud ano, tak max. na dámskou velikost 38 
cena - 90,-/kg u malých prostřihů, využitelnost na dětská trička max. do cel 110  
180,-/kg velké prostřihy , poštovné 105,-
hodně se kroutí a při šití dělá problémyshrnutí: 
Dadka se mi líbí celkově víc, ale je problém s barevností látek (mám asi 30 oranžových a modré jeden pidi kousek), také cena je vyšší. Kvalitou je určitě lepší Dadka. Ale barvy vyblité, cena trojnásobná.
Polášek má hezké barvy a super cenu, ale trička nebudou tak pružná.Velikosti prostřihů jsou o náhodě u obou. Z dadky jsou malinko větší, ale ne o moc. U Poláška se zas objeví nějaký mega kus... 

6 komentářů:

 1. Ahoj, super shrnutí.
  Polášek má teda krásné barvy. Dadka spíše pastelové. Já od nich objednávala i tu bavlnu a mikroplyš. V bavlně byl i krep. Vzory byly takové, jaké mají na šitých povlečeních. Rozměry byly pruhy (např.45x120) nebo čtverce na velké polštáře. E-mailem jsem požádala o pestřejší, dětské vzory a bylo mi vyhověno. Mikroplyš mi přišla v nepravidelných pruzích. Je jemná,hodí se na trička (se sametovou nažehlovačkou :) ). Toliko můj postřeh. :)

  OdpovědětVymazat
 2. Díky za tip na Poláška, ty barvy jsou přeci jen lepší než Dadky, tam jsem brala froté a bavlnu, froté jak píšete, většina mdlá modrá (zase větší čtverce, tělová a pak teda krásná sytá fialová, ale bavlna super, krásný sytý vzory, velký kusy, dokonce i dva panely Pata a Mata:-)Co se týče šití, mám starší stroj a neodhadnu, co je potíž s látkou a co spíš s ním:-)

  OdpovědětVymazat
 3. Díky za srovnání! Z Poláškovic froté jsem si ušila utěrky. Okraje jsem zahnula a tři vrstvy froté moje Pfafka odmítla zpracovat. Spravila to až kráčecí patka. Jinak moje sestra má z téhle látky našitou spoustu plínek, které se osvědčily. Momentálně z froté budu šít hadříky do kuchyně.

  OdpovědětVymazat
 4. Poláškovic froté se při prvních třech praních intenzivně sráží - gramáž Dakovic froté dožene. Barvy blednou, ale postupně (u plín to trvalo rok, než nebyla k rozeznání jemná hrášková a jemná žlutá).
  šití-šlapací stroj v pohodě, Elna jeans taky i bez kráčející patky.
  Katka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. fakt se srazí tři praní? Já už nastříhala asi 20 plín..... a předepírala jsem jen na 40 nebo 60, teď nevím... no tak snad plínky budou... že se to srazilo hodně, tak toho jsem si všimla... a nemáte vyzkoušeno, co sušička?

   Vymazat
 5. Sušičku nemám, těžko říct, co to v ní udělá. Nejintenzivnější je první srážení, ale i ty další jsou znát. Naštěstí u plín to není tak, že by člověk hlídal každý milimetr - jo, to vložky se mi srazily a tam to vadí.
  Katka

  OdpovědětVymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.